trening

Jakie korzyści przynoszą treningi funkcjonalne?

Dietetyka i sporty siłowe oferują wiele możliwości spalenia zbędnego tłuszczu oraz poprawienia zdolności fizycznych organizmu. Jednym ze sposobów poprawiających wydolność i siłę jest trening funkcjonalny. Poznaj założenia treningowe oraz możliwe efekty treningu funkcjonalnego.

Jakie efekty sprawnościowe przynosi trening funkcjonalny?

Osoby chcące zbudować żelazny kaloryfer będą zawiedzione, ponieważ trening ten nie zakłada rozbudowy masy mięśniowej. Trening ten natomiast skupia się na wielopłaszczyznowych ćwiczeniach wzmacniających wiele partii ciała. Efektem takiego założenia jest poprawa ogólnej sprawności, która z pewnością przełoży się na lepsze osiągi fizyczne w codziennym życiu. Konkretyzując, osoby realizujące treningi funkcjonalne mogą być pewne wzrostu wydolności organizmu (w wyniku szybkiego tempa wykonywanych ćwiczeń), wzmocnienia mięśni ciała (dzięki nadaniu bodźcowi mięśniom), poprawy równowagi, a także zwiększenia szybkości i koordynacji ruchowej.

W Polsce treningi funkcjonalne są powszechnie prowadzone w klubach fitness oraz klinikach ortopedycznych przez wykwalifikowanych trenerów i fizjoterapeutów. Należy dodać, że treningi w klinikach swoim programem obejmują ćwiczenia bardziej specjalistyczne ukierunkowane na wzmocnienie na przykład wcześniej osłabionych grup mięśni. Powszechnie placówki oferujące takie treningi można znaleźć w internecie, wpisując frazy wraz z lokalizacją zamieszkania: trening funkcjonalny gdańsk, trening funkcjonalny poznań, trening funkcjonalny warszawa czy dietetyk poznań – takie treningi zalecają także dietetycy.

Jakie efekty zdrowotne przynosi trening funkcjonalny?

Z uwagi na pozytywne działanie tego typu treningu uważa się, że jest on prozdrowotny. Wszystko, dzięki ćwiczeniom imitujących ruchy wykonywane na co dzień – tym samym zmniejszają one ryzyko urazów. Taki trening jest szczególnie polecany osobom mającym problemy z kręgosłupem ze względu na to, że dużo ćwiczeń aktywuje mięśnie głębokie i posturalne, trzymające gorset ciała.