schorzenia

Chondromelacja rzepki – objawy i leczenie

Staw kolanowy jest jednym z najważniejszych stawów umożliwiających chodzenie. Budowa tego stawu jest złożona, co naraża go na wiele schorzeń ograniczających chodzenie lub całkowicie uniemożliwiających poruszanie się. Jedną z nich jest chondromalacja rzepki. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i jak leczyć chondromalację rzepki.

Czym jest i jak powstaje chondromelacja rzepki? 

Chondromelacja rzepki inaczej nazywana również rozmiękaniem chrząstki to choroba prowadząca do zniszczenia chrząstki stawowej rzepki.

Chondromelacja rzepki powstaje wskutek wielu czynników. Zazwyczaj schorzenie to tworzy się w wyniku zbyt dużego obciążenia kości udowej, które z kolei nakłada nacisk na rzepkę. Taka sytuacja jest standardowym mechanizmem podczas jazdy na nartach, gry w piłkę nożną czy biegania. Z tego względu, aby uniknąć takiego problemu, należy uprawiać powyższe sporty z umiarem. Dobrze jest trenować pod okiem profesjonalnego trenera, który dopasuje aktywność do możliwości fizycznych organizmu. Co więcej, chondromelacja rzepki występuje również wskutek wrodzonych wad kolan, płaskostopi czy nadmiernego napięcia mięśni wchodzących w skład kolana.

Leczenie chondromelacji rzepki 

W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia lekarz dobiera odpowiednie leczenie. Analizując leczenie, możemy wyróżnić sposób zachowawczy, farmakologiczny oraz operacyjny. Leczenie zachowawcze polega na odciążeniu stawu biodrowego oraz stosowaniu ćwiczeń z zakresu fizjoterapii. Leczenie farmakologiczne polega na aplikowaniu w razie potrzeby leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz suplementów diety. Leczenie tego typu jest kierowane głównie do osób borykających się z silnym bólem. Zarówno leki w postaci tabletek, jak i ćwiczenia są dobierane przez lekarza indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania chondromelacji rzepki.

Omawiając metody leczenia, warto wspomnieć o nowopowstałym sposobie. Chodzi o podanie komórek macierzystych lub osocza do stawu kolanowego. Jednak metoda ta jest mało popularna głównie z uwagi na swój wysoki koszt.