ogólnie

Traumatolog – zarys działalności

Ortopedia jako ogólna dziedzina zajmująca się narządem ruchu wykształca zarówno traumatologów, jak i ortopedów. W naszym artykule zajmiemy się pierwszą grupą specjalistów. Nie ulega jednak wątpliwości, że obie te specjalizacje są ze sobą spokrewnione. Dowiedz się, czym zajmuje się traumatolog oraz na czym polega jego praca.

Traumatologia to co więcej niż ortopedia

Traumatolog to lekarz, który z racji swojej specjalizacji to też ortopeda Warszawa. Jednak otrzymany dyplom z traumatologii daje mu większe kompetencje dające mu możliwość leczenia większej ilości chorób i schorzeń dotykających człowieka. Sęk w tym, że ortopeda skupia się na chorobach narządu ruchu, natomiast traumatolog dodatkowo zajmuje się chorobami związanymi z całym szkieletem. Precyzując, traumatolog leczy schorzenia układu kostnego, kości i tkanek.

Kiedy warto odwiedzić traumatologa?

Wizyty u traumatologa jest rekomendowane w przypadku dolegliwości obejmujących szkielet oraz mięśnie szkieletowe. Jednak, jeśli ból jest trudny do zidentyfikowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również zaczerpnąć pomocy u tego specjalisty. Pomimo tego, traumatolog zajmuje się określonym obszarem medycznym, w przypadku braku diagnozowania choroby, specjalista ten chętnie skontaktuje dany przypadek z innymi specjalistami. Takie przypadki dotyczą zwłaszcza dolegliwości związanych z układem krwionośnym i nerwowym.

Diagnoza lekarska u traumatologa

Traumatolog, znając wiele technik diagnostycznych, sprawnie identyfikuje schorzenia i dolegliwości. Specjaliści Ci kładą zawsze nacisk na merytoryczne badanie w gabinecie. W trakcie wizyty pacjent zostaje poddany ocenie stabilności stawu, w którym jest odczuwany ból. Chcąc zdiagnozować urazy stawów i kości najczęściej traumatolodzy decydują się na przeprowadzenie badań radiologicznych. Najpowszechniej traumatolodzy zlecają badania rezonansem magnetycznym, które wykonywane są z kontrastem lub bez niego. Czasami również z uwagi na dany uraz, specjaliści decydują się na badanie tomografem.