zabiegi

Artroskopia stawu skokowego – czym jest?

Staw skokowy to miejsce, które ulega najczęściej uszkodzeniom w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej. W przypadku silnego bólu zazwyczaj w celu diagnozowania jego przyczyny jest przeprowadzana artroskopia stawu skokowego. Dowiedz się, na czym polega taki zabieg i jak on przebiega.

Na czym polega artroskopia stawu skokowego?

Zanim omówimy temat artroskopii stawu skokowego, warto uściślić sam termin artroskopii. Jest to technika diagnostyczna, która w sposób małoinwazyjny dla organizmu pozwala ocenić przyczynę bólu od wewnątrz.

Zabieg realizowany jest za pomocą małej kamery oraz obiektywu. Oba elementy umożliwiają ocenę schorzenia oraz wykonanie prac naprawczych w stawie. Specjalistyczne narzędzia oraz wyżej wspomniana kamera są aplikowane przez nacięcie wykonane na skórze. W celu wyeliminowania ryzyka zakażenia lekarz wykonuje nacięcie o długości kilku milimetrów. Artroskopia stawu skokowego ma zastosowanie w usuwaniu impigementu po skręceniu stawy, rekonstrukcjach więzadeł oraz naprawach chrząstki w przypadku martwicy chrzęstno-kostnej.

Jak przebiega artroskopia stawu skokowego?

Przed artroskopią zawsze wykonywane jest znieczulenie. Przed wykonaniem znieczulenia anestezjolog uczestniczący w operacji wyjaśnia pacjentowi, jaki rodzaj znieczulenia zostanie wykonany. Zazwyczaj w artroskopii realizowane jest znieczulenie ogólne dożylne. Ten typ znieczulenia jest wybierany najczęściej z uwagi na minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zabieg jest wykonywany od przodu lub tylu stawu. Lekarz nacina dwa razy staw, a następnie wprowadza narzędzia oraz kamerę, aby zbadać i naprawić uszkodzoną tkankę.

Jak przygotować się do artroskopii stawu skokowego?

Artroskopia stawu skokowego może zostać zrealizowana po uprzednim zakwalifikowaniu pacjenta do tego zabiegu przez lekarza ortopedę. Przed operacją wskazane jest, aby pacjent wykonał szereg badań diagnostycznych tj. USG, MRI czy RTG. Oprócz takich badań rekomenduje się wykonanie morfologii krwi, próby wątrobowej, EKG oraz analizy moczu. Szczegóły dotyczące pomocniczych badań przed faktyczną operacją udziela ortopeda prowadzący pacjenta.