schorzenia

Wszystko na temat shin splints

Shin splints to przeciążenie piszczeli dotykające zazwyczaj osób aktywnie fizycznych uprawiających sporty amatorsko oraz zawodowo angażujące nogi. Jak się okazuje, problem ten może dotknąć również osób nietrenujących. Jakie są przyczyny i objawy shin splints? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższej publikacji.

Jakie są przyczyny shin splints?

Shin splints to nazwa choroby, która jest efektem przeciążenia kości piszczelowej oraz struktur znajdujących się w sąsiedztwie. Statystyki wskazują, że schorzenie to dotyka zazwyczaj osób trenujących sporty angażujące kończyny dolne np. piłkę nożną czy biegi dystansowe. Ściśle shin splints powstaje w wyniku przeciążenia nogi. Potwierdzają to m.in. przypadki tej choroby u zawodowych żołnierzy piechoty morskiej przemierzających wiele kilometrów pieszo z ciężkim wojskowym wyposażeniem na plecach. Intensywne treningi to nie jedyna przyczyna wywołującą omawiane schorzenie. Schorzenie powstaje również u osób niebędących aktywnie fizycznie oraz także za sprawą nieodpowiedniego obuwia, płaskostopi, wrodzonych wad kończyn dolnych i miednicy.

W jaki sposób objawia się shin splints?

Charakterystycznym objawem jest ból wzdłuż środkowej sekcji piszczeli. Ból ten może również promieniować w kierunku podudzia. We wczesnej fazie rozwoju ból pojawia się w czasie wykonywania aktywności fizycznej lub po treningu. W zaawansowanej fazie schorzenie daje się już we znaki w formie obrzęku oraz ostrego i przeszywającego bólu występującego w czasie spoczynku. Dolegliwości charakterystyczne dla zaawansowanego stadium shin splints utrudniają poruszanie się i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.

Jak leczy się shin splints?

Pierwszym ruchem osoby cierpiącej na shin splints powinno być ograniczenia aktywności fizycznej, natomiast w przypadkach ostrego bólu zaleca się całkowitą rezygnację z treningów. Kluczowym aspektem leczenia jest rehabilitacja bazująca na odpowiednich ćwiczeniach aktywujących narząd ruchu. Często w przypadku tego schorzenia lekarz decyduje się na przepisanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. W ekstremalnych sytuacjach shin splints jest leczony operacyjnie.