rehabilitacja

Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Masz problemy z miednicą? W takim razie rozważ wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Sama fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu oraz nieprawidłowościami pracy miednicy. Dowiedz się, czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna, komu może pomóc taki specjalista oraz co obejmuje rehabilitacja.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna, biorąc pod uwagę dziedzictwo naukowe, wielu innych specjalizacji medycznych jest nowopowstałą specjalizacją fizjoterapii. Obejmuje ona trzy aspekty: profilaktykę, diagnozę i leczenie dysfunkcji miednicy. Pierwszym filarem leczenia jest jednak diagnostyka oraz odpowiednia rehabilitacja pozwalająca na eliminację dolegliwości. Drugim, pomocniczym filarem jest farmakologia mająca na celu wspomagać proces leczenia.

Komu może pomoc rehabilitant uroginekologiczny?

Na wizyty do fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą umawiać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Zakres problematyki, jaką zajmuje się ta specjalizacja, obejmuje problemy z nietrzymaniem moczu, kału i gazów, powracającym zapaleniem dróg moczowych oraz bólami narządów płciowych. Oprócz działalności związanej z powyższymi dolegliwościami specjalizacja ta sprawuje opiekę nad kobietami w ciąży, przygotowując je do porodu oraz powrotu do aktywności fizycznej po połogu.
Jak widać, zakres takiego rehabilitanta jest pokaźny. W Polsce otwiera się coraz więcej placówek rehabilitacyjnych świadczących powyższe usługi. Najczęściej są one wyszukiwane przez internet, dzięki przeglądarce. Wystarczy wpisać do niej frazy tj. rehabilitacja uroginekologiczna warszawa, rehabilitacja warszawa, fizjoterapeuta warszawa czy fizjoterapia warszawa.

Na czym polega wizyta i rehabilitacja?

Jak już wspominaliśmy, głównym elementem leczenia jest rehabilitacja, która dotyczy m.in. kobiet w ciąży. Dla takich pacjentów program rehabilitacyjny obejmuje metody pozwalające zwalczyć rwą kulszową, przygotować do rozejścia się mięśnia prostego brzucha oraz wyleczyć objawy rozejścia spojenia łonowego. Dla każdej kobiety będącej w ciąży fizjoterapeuta przygotowuje indywidualny program aktywności.