schorzenia

Ostroga piętowa – czym jest i jak ją leczyć?

Ostroga piętowa wynikająca zazwyczaj ze stanu zapalanego rozcięgna podeszwowego jest bolesną dolegliwością o charakterze zwyrodnieniowym. Nieleczony ból stopy może spowodować poważne ograniczenia ruchowe. Jak powstaje oraz jak leczyć ostrogę piętową?

Ostroga piętowa – czym się charakteryzuje?

Ostroga piętowa (łac. Calcar calcanei) jest zmianą o charakterze zwyrodnieniowym wynikającą zazwyczaj z długookresowego zapalenia rozcięgna podeszwowego. Główną funkcją rozcięgna jest nadanie sprężystości i odpowiedniego kształtu stopie. Rozcięgno łączy kość piętową z nasadą palców kończyny dolnej.
Ostroga piętowa ujawnia się zazwyczaj w kości piętowej, gdzie znajduje się przyczep rozcięgna podeszwowego. Schorzenie to przyjmuje postać narośli kostnych, które tworzą się w wyniku stanu zapalnego powodującego utworzenie się nadprogramowej tkanki kostnej.

Ostroga piętowa – specyfika leczenia

Ostroga piętowa jest leczona zazwyczaj za pomocą kompleksowej fizjoterapii zawierającej zabiegi kinezyterapeutyczne oraz fizykalne. Fizjoterapia lecząca ostrogę wykorzystuje fale uderzeniowe, ponieważ dają one najlepsze efekty potwierdzone badaniami. W praktyce takie fale przenikają głąb tkanek. W rezultacie fala generuje mikrouszkodzenia, o których informacje są przekazywane przez układ nerwowy w sposób ograniczony. Fizjoterapeuta Warszawa będzie wiedzieć co robić.

Oprócz zabiegów z zakresu fizjoterapii leczenie obejmuje również farmakologię. Należy zaznaczyć jednak, że najlepsze efekty są wynikiem połączenia leczenia farmakologicznego z zabiegami fizjoterapeutycznymi. Samo leczenie farmakologiczne jest stosowane w początkowej fazie zwyrodnienia. Wtedy lekarz przepisuje choremu leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe zwalczające zapalanie rozcięgna podeszwowego. Chcąc samemu wyleczyć ostrogę, warto pamiętać, że żele i maści niestety nie są skuteczne, ponieważ nie są one w stanie wniknąć dostatecznie głęboko, aby zmniejszyć zapalenie. Zdarza się również, że lekarze decydują się na podanie silnych leków w formie zastrzyków, jednak zdarza się to bardzo rzadko.