zabiegi

Operacja kręgosłupa – przegląd nowoczesnych metod

Bolący kręgosłup jest coraz powszechniejszym problemem z uwagi na tryb życia współczesnego społeczeństwa. Niezdrowa dieta, siedzący tryb życia oraz niska aktywność fizyczna – to czynniki prowadzące do zwyrodnień kręgosłupa. W wielu przypadkach ból kręgosłupa jest tak duży, że operacja kręgosłupa jest nieunikniona. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje wieloma nieinwazyjnymi technikami. Dowiedz się, jakie techniki pozwalają na wyleczenie kręgosłupa.

Operacja kręgosłupa – nukleoplastyka szyjna i lędźwiowa

Jest to podskórna metoda leczenia niewielkich przepuklin w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. Sam zabieg trwa jedynie 40 min, a jego efekty są zdumiewające. W praktyce, za pomocą aparatu RTG wprowadza się elektrodę przez niewielkie nacięcie. Elektroda tworzy łuk plazmowy. Rezultatem przeprowadzonej operacji jest wycofanie się w ciągu kilku tygodni przepukliny, dzięki zmniejszeniu ciśnienia wewnątrzdyskowego. To, co zachęca do realizowania tej metody to obniżenie poziomu bólu już po zakończeniu zabiegu. Warto wspomnieć również o dużej skuteczności tej metody, która wynosi aż 80%. Zabieg jest również małoinwazyjny, co świadczy o tym fakt, że pacjenci są wypisywani ze szpitala lub kliniki już po 2 godzinach od zabiegu.

Operacja kręgosłupa – mikrodiscektomia lędźwiowa

W przypadku przerwania się pierścienia włóknistego, czego efektem jest powstanie przepukliny jądra miażdżystego, metody przezskórne niestety nie przynoszą rezultatu. Odpowiednią metodą w tej sytuacji jest mikrodiscektomia.

Mikrodiscektomia polega na nacięciu skóry na ok. 6 cm pod kręgosłupem. Długość nacięcia może się różnić ze względu na wagę pacjenta. Następnie lekarz odizolowuje mięśnie przykręgosłupowe w celu montażu endoskopowego otworu. Utworzony otwór trzyma mięśnie i podświetla obszar, na którym zostanie zrealizowany zabieg. Kolejnym ruchem jest naprawienie nerwów znajdujących się w kanale kręgowym oraz usunięcie jądra miażdżystego. Zabieg trwa zazwyczaj 1-2 godziny w zależności od trudności zabiegu.