schorzenia

Koksartoza – charakterystyka

Koksartoza to choroba, która jest również nazywana jako zwyrodnienie stawu biodrowego. Zwyrodnienie tego typu dotyka nie tylko osób w podeszłym wieku, lecz także młodych, pozornie niemających problemów ze stawami. Choroba ta powstaje w wyniku zarówno zbyt małej aktywności fizycznej, jak i przeciążenia stawu. Jeżeli masz problemy z biodrem, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Koksartoza – czym jest?

Koksartoza to inaczej zwyrodnienie stawu biodrowego, które pojawia się w wyniku zużycia stawu z powodu wieku, otyłości, zbyt niskiej aktywności fizycznej, przeciążenia stawu czy niedoleczonej kontuzji. Od strony medycznej zwyrodnienie stawu biodrowego polega na starciu chrząstki szklistej pokrywającej omawiany staw. W wyniku jej starcia powierzchnie kostne trą o siebie. Chrząstka, która pierwotnie jest elastyczna i amortyzuje tarcia, traci swoje właściwości. Niezdolność do pełnienia podstawowych funkcji przez chrząstkę powoduje zmiany na nasadach kości oraz zapalenie błony maziowej stawu. Zapalenie jest przyczyną dolegliwości bólowych, zmuszając chorego do zmiany chodu lub ograniczenia poruszania się.

Zwyrodnienie jest leczone przez szpitale i kliniki ortopedyczne. Można je wyszukać przez internet. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub Poznaniu, przykładowo wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na przykład poradnia ortopedyczna warszawa, szpital ortopedyczny poznań czy szpital ortopedyczny warszawa”.

Koksartoza – objawy

Na początku zwyrodnienie stawu biodrowego przyjmuje łagodną formę. Ból występujący w okolicach pachwiny i kolana pojawia się jedynie w przypadku przeciążenia stawu. W zaawansowanej formie choroby ból niestety dokucza w spoczynku lub dotyku stawu. Oprócz tego osoba borykająca się z koksartozą czuje trzeszczenie oraz jest ograniczona ruchowo. Dodatkowo może wystąpić przykurcz w zgięciu kończyny powodujący skrócenie nogi.

W związku z powyższymi objawami zazwyczaj osoba chora na zwyrodnienie stawu biodrowego stara się zmniejszyć eksploatację biodra za pomocą zmiany chodu. Chód wymaga umiejętności wykonywania wahadłowych i rotacyjnych ruchów ciałem. Z czasem za sprawą postępującej choroby i pojawienia się wspomnianego wcześniej przykurczu, osoba chora jest zmuszona używać kul łokciowych. Zdarza się również, że koksartozą dotyka oba biodra. Takie zjawisko zmusza chorego do stawiania stóp na zewnętrznych krawędziach, aby zminimalizować ryzyko upadku.