ogólnie

Czym się zajmuje ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób narządu ruchu u dzieci. Ortopedia jest obszernym działem medycyny. Jeśli Twoje dziecko boli kolano lub stopa koniecznie umów na wizytę u tego specjalisty. Dowiedz się, czym zajmuje się i co leczy ortopeda dziecięcy.

Ortopeda dziecięcy – kim jest?

Jest lekarzem zajmującym się diagnozą i leczeniem chorób narządu ruchu zarówno wrodzonych, jak i tych nabytych. Ortopeda dziecięcy przyjmuje pod swoje skrzydła już miesięczne noworodki, aby wyeliminować ewentualną dysplazję bioder na wczesnym etapie rozwoju.

Lekarze o takiej specjalizacji zapobiegają powikłaniom, które mogą powstać w dojrzałym wieku w wyniku nieleczonych chorób, utrudniając tym samym poruszanie się i funkcjonowanie w codziennym życiu. Zaniedbania schorzeń nabytych mogą mieć poważne konsekwencje, powodując na przykład trwałe inwalidztwo.

Ortopeda dziecięcy to specjalista działający na wielu polach medycznych. Swoją pomoc oferuje w przypadku wad rozwojowych u noworodków, nieprawidłowej pracy mięśni u dzieci, zdiagnozowania skrzywienia kręgosłupa, płaskostopi, stwierdzonych złamań czy asymetrii w kształcie kości.

O istocie tej specjalizacji potwierdzają, chociażby obowiązkowe wizyty dzieci. Wizyty są ukierunkowane dla dzieci mające 6-8 tygodni i mają na celu sprawdzenie pracy bioder. Kolejna wizyta dotyczy 8-miesięcznych dzieci. Wizyta ma na celu sprawdzenie postawy dziecka. Ostatnia wizyta u ortopedy dziecięcego ma miejsce, gdy dziecko zaczyna chodzić.

Postaw na dobrego ortopedę dziecięcego

Jeśli już jako rodzice zdecydujemy się umówić do ortopedy, warto wybrać doświadczonego specjalistę, który z troską zajmie się naszym dzieckiem. Jest to bardzo ważny aspekt. Niedopatrzenie ewentualnych schorzeń wrodzonych na wczesnym etapie życia malucha może źle wpłynąć na jego dalsze życie. Dobrych lekarzy można poszukać w internecie, wpisując hasła do przeglądarki: ortopeda dziecięcy gdańsk, ortopeda dziecięcy warszawa czy ortopeda warszawa. Dobrego lekarza poznaje się po szczegółowym wywiadzie w trakcie wizyty, weryfikacji wcześniejszej dokumentacji medycznej czy wnikliwej obserwacji ciała.